Czy otyłość to Twój problem?

 

Co zrobić żeby problem otyłości nigdy nas nie dotyczył?. Jak jej uniknąć?. W skutek spożywania zbyt dużej ilości kalorii, przy niższym zapotrzebowaniu na energię, dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Jeśli masa naszego ciała przekracza 20% tzw. idealnej wagi ciała to również definiuje się to jako otyłość. Otyłość może być:

– wtórna – jest efektem przewlekłych chorób lub leków

– pierwotna – powstaje przez złe nawyki żywieniowe

Jeśli chcemy poznać ilość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, musimy obliczyć wskaźnik BMI.

 

BMI= MASA CIAŁA(kg) / WZROST² (m)

 

Niedowaga < 18,5

Norma 18,5-24,9

Nadwaga >25

Czas przed otyłością 25,0- 29,9

I stopień otyłości 30,0- 34,9

II stopień otyłości 35,0-39,9

III stopień otyłości > 40

 

 

Jeśli chcemy niknąć problemów związanych z otyłości musimy przede wszystkim zdrowo się odżywiać:

 

 1. Każdy dzień powinien składać się z pięciu niedużych posiłków.
 2. Jadłospis musi być urozmaicony.
 3. Postaw na warzywa i owoce.
 4. Błonnik pomaga, spożywaj ciemne pieczywo.
 5. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej. 2,5 l. dziennie.
 6. Unikamy zatrzymywania wody w organizmie, czyli ograniczamy spożycie soli.
 7. Zwiększamy spożywanie ryb morskich.
 8. Ostatni posiłek powinien być spożyty minimum dwie i pół godziny przed snem.
 9. Ogranicz spożycie alkoholu.
 10. Postaw na aktywność fizyczną.

 

 

Jeśli zdarzy się nam zjeść trochę za dużo, zawsze możemy to spalić. Jest tyle form aktywności fizycznej, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Dla osób z otyłością zaleca się aqua aerobik. Ludzie z otyłością mają bardzo obciążone stawy, a dzięki wyporności wody i specjalnym pasom, których zadaniem jest utrzymywanie na wodzie,  możemy ćwicz w całkowitym odciążeniu. Tempo ćwiczenia każdy uczestnik dostosowuje do siebie.

Zdrowy tryb życia pomoże uniknąć nam niepotrzebnych zmartwień i kłopotów. Pamiętajmy o racjonalnym odżywianiu oraz aktywności fizycznej.

Dodano: 18 lutego 2015 Kategoria: Przepisy Tagi: , , , , 2 komentarze

Dodaj komentarz
Komentarze

 1. Iwona pisze:

  Witam, a co mam z sobą zrobić jeśli chore kolana nie pozwalają ani biegać ( czego nie cierpię) skakać, a nie bardzo mi się uśmiecha basen. Deszcze jak ćwiczyłam miałam jakaś wagę a od 6 m-cy klęska, wrzucam 3 kg i BMI mam straszące. Jak żyć?

  • W pogoni za zdrowiem pisze:

   Witaj Iwono,
   Doskonale Cię rozumiem, bardzo chcesz schudnąć, a efekt odwrotny. Zapraszam Cię na bezpłatny wykład dotyczący motywacji, który odbędzie się 20 lutego w Szkole tańca Perfekta ul. Guderskiego 3 to na pewno coś poradzimy (trzeba się zgłosić chęć uczestnictwa na maila odchudzanieprojekt@gmail.com). Nie poddawaj się, zmiany wdrażamy małymi krokami. Nie bardzo lubisz basen, a poleciłabym Ci aqua aerobik, bo jest najlepszy dla osób, które mają problemy z kolanami. Możesz zobaczyć zajęcia próbne czy Ci odpowiadają, na stronie http://www.aqua-aerobik.pl możesz pobrać bezpłatną wejściówkę. Z ćwiczeń na sali dobre będą ćwiczenia na kręgosłup lub pilates (tu znajdziesz zajęcia na Pradze Południe info http://www.fitnessgoclaw.pl). Pozostają jeszcze spacery. Zdaję sobie sprawę, że sport jest bardzo ważny, jednak nie musi być aż tak intensywny jak bieganie. Ważne jest, aby się dużo ruszać, tak aby nasz metabolizm nie zwalniał. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl