Czy picie mleka jest zdrowe ?

Argumenty przeciwników picia mleka są chwytliwe: ludzie to nie krowy, w naturze tylko noworodki piją mleko, mleko z kartonu to już nie mleko… Na pierwszy rzut oka robią wrażenie. Ale z drugiej strony, trudno znaleźć naturalny napój, który byłby bogatszym źródłem niezbędnych do życia substancji odżywczych. Co więcej, mleko to jedna z trzech występujących w naturze cieczy, nadających się do gaszenia pragnienia.

Mleko jest jednym z cenniejszych źródeł wysokowartościowego białka oraz wapnia, którego organizm domaga się przez cały okres życia. W młodym wieku jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu kości, zaś u osób dorosłych pozwala zachować ich dobrą kondycję i zapobiegać pojawieniu się w nich ubytków, które w konsekwencji mogą prowadzić do osteoporozy. Wapń jest także wykorzystywany do procesów metabolicznych komórek. Leczy dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz przeciwdziała takim schorzeniom cywilizacyjnym jak otyłość, miażdżyca czy nadciśnienie. Co ciekawe, odtłuszczone mleko obniża ryzyko zachorowania na raka płuc. Obecność laktozy w mleku powoduje natomiast lepszą przyswajalność takich pierwiastków jak fosfor, wapń czy magnez. Dodatkowo można w nim znaleźć cynk, kobalt, fluor, brom oraz miedź. Ponadto pełnotłuste mleko jest cennym źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz tych rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak D i E.

Osoby odchudzające się powinny pamiętać, że mleko odtłuszczone, typu light lub 0%, cechuje się niższą zawartością witamin A, D i E.

Dodano: 13 kwietnia 2015 Kategoria: Dla zdrowia Tagi: , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl