Detoks – wyzwanie wrześniowe

Moje wpisy  pojawiają się raz w tygodniu zwykle w czwartek . Dziś wyjątkowo piszę z 2 dniowym opóźnieniem za co Was przepraszam. Wczoraj i przed wczoraj bardzo źle się czułam, ponieważ najprawdopodobniej czymś się zatrułam albo po prostu mój organizm domagał się odpoczynku i właśnie tak mi to sygnalizował:-).  Żeby wyzdrowieć samoistnie byłam na zdrowej diecie, jadłam  o wiele mniej głównie – warzywa i kaszę jaglaną oraz piłam herbatę z czystka. To dało mi dużo do myślenia. Zwykle piszę o tym, że powinno się jeść dużo odżywczych produktów, jak Rick Roll , pisałam więcej o tym tutaj. Oczywiście cały czas popieram tę teorie, zauważyłam jednak, że chcąc dostarczać mojemu organizmowi jak najwięcej zdrowych składników zwykle jem za często i zdarza się , że również za dużo.

Post jako element zdrowego stylu życia jest znany od tysiącleci. Już 1000 lat przed Chrystusem Mojżeszu pościł 40 dni na pustyni.  W wielu religiach obżarstwo uznawano za ciężki grzech a umiarkowanie za cnotę. Post występuje praktycznie we wszystkich religiach, a chyba najbardziej znany jest muzułmański ramadan. Badania pokazują, że ludzie, którzy co jakiś czas poszczą żyją dłużej. Dlatego postanowiłam, że moim nawykiem w miesiącu wrześniu będzie 1-dniowy detoks (zgodnie z moim noworocznym postanowieniem raz w miesiącu wprowadzam nowy zdrowy nawyk -dokładnie opisałam to tutaj).

Postanowiłam, że na początek raz w miesiącu, potem może  uda mi się częściej, będę przeprowadzała 1 dniowe zdrowe detoksy organizmu. To duże wyzwanie dla kogoś kto tak jak ja lubi jeść. Jednak korzyści zdrowotne tego sposobu oczyszczania organizmu bardzo mnie przekonują, dlatego postaram się wytrwać (a na początek wybiorę możliwie najprostszą wersję :-). W tym tygodniu dobrze się przygotuję, ponieważ detoks bez przygotowania może spowodować duży kryzys oczyszczenia.
Informacje odnośnie zdrowego detoksu znalazłam w książce Kasi Bem ” Happy uroda”
Dlaczego warto co jakiś czas przeprowadzić 1- dniowy detoks ?
 • aby czuć się i wyglądać świetnie i mieć mnóstwo energii
 • aby pozwolić odpocząć układowi pokarmowemu i obkurczyć ściany żołądka
 • aby nauczyć się jeść mniej i lepiej na co dzień
 • aby przyjrzeć się jakie funkcje w naszym życiu pełni jedzenie i czy przypadkiem czegoś sobie nie rekompensujemy zajadając emocje
 • aby dostrzec mechanizmy i wzory swoich zachowań, a następnie dokonywać na co dzień bardziej świadomych i korzystnym wyborów

Jak przygotować się do detoksu?

1.Aby przyniósł jak największe korzyści i przebiegał  jak najłagodniej tydzień wcześniej powinno się ograniczyć się do absolutnego minimum, a na 3 dni przed odstawić produkty zawierające:

 • kofeinę (kawa, herbata, napoje typu coca-cola)
 • alkohol
 • cukier
 • papierosy
 • biała mąkę
 • czerwone mięso
 • mleko
 • jajka oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego

Takie przygotowanie organizmu jest ważne, aby zminimalizować późniejsze nieprzyjemne objawy odstawienia, które oczywiście świadczą o zatrucia naszego organizmu. Najbardziej typowe objawy kryzysu oczyszczania to bóle głowy, nudności, senność, bezsenność, uczucie zimna, objawy grypopodobne, rozdrażnienie.

2. W trakcie detoksu należy w miarę możliwości odpoczywać. W tym dniu nie powinno się uprawiać intensywnych ćwiczeń . Detoks to czas zatrzymania, odpoczynku i wsłuchania się w siebie. Dobrze jest tego dnia medytować i chodzić na spacery, umówić się na masaż, iść na jogę , posłuchać relaksującej muzyki, zdrzemnąć się, a także ograniczyć kontakty ze znajomymi i nie zaglądać na Facebooka. Dobrze również jest dużo pić wody w temperaturze pokojowej, minimum 2 litry dziennie oraz wszelkiego rodzaju zioła, które alkalizują i wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Polecane zioła to:

 • pokrzywa
 • czystek
 • skrzyp
 • koper włoski
 • mięta
 • rumianek
 • lipa

Herbatki ziołowe pozwolą wesprzeć narządy wewnętrzne, które szczególnie intensywnie pracują w trakcie oczyszczania. Tydzień przed można zacząć też przyjmować ostropest, który ochrania i wspiera wątrobę w procesach detoksykacji, a w trakcie oczyszczenia dodawać go do soków

3. Po detoksie warto nie wracać już do codziennych nawyków. Następnego dnia rano wypić gęsty zielony koktajl z dodatkiem awokado, a na obiad i kolację zjeść kaszę i warzywa. Tego dnia należy unikać smażonego jedzenia oraz mięsa i  ryb i włączać je do diety stopniowo.

Uwaga ! Detoks mogą przeprowadzać wyłącznie osoby zdrowe. Nie powinny go przeprowadzać kobiety w ciąży, w trakcie karmienia piersią, młodzież do 16 roku życia oraz osoby w podeszłym wieku. Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie drożdżakami Candida nie należy wybierać oczyszczanie na sokach owocowych.

W książce ” Happy uroda” znalazłam kilka propozycji jednodniowego oczyszczania miedzy innymi detoksy na sokach oraz kaszy jaglanej. Ciekawą propozycję postu znalazłam też w książce napisanej przez 2 szwedzkie blogerki  „Food pharmacy”. Jeszcze nie wiem jaki detoks zastosuję. Obiecuję jednak, że opiszę dokładnie moje wrażenia na blogu.

Źródło: Kasia Bem "Happy uroda"

Dodano: 9 września 2017 Kategoria: Dla zdrowia, Projekt odchudzanie Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl