Dlaczego joga i czym jest joga?

„Dlaczego joga i czym jest joga?” – przeróżne wersje tego pytania i odpowiedzi na nie można znaleźć w: Internecie, w radiu, w prasie i telewizji, często takie pytanie zadaje nauczyciel hatha-jogi na pierwszych zajęciach.

Nikt już nie pyta dlaczego fitness i czym jest fitness. Znamy  definicję: czytelną, jasną, jednoznaczną – to ćwiczenia fizyczne, które zapewniają zdrowie, urodę i dłuższą młodość ciału, mogą być aktywną formą spędzania wolnego czasu i kulturą rozrywki. Termin jak najbardziej współczesny i europejski. A jogę z natury elastyczną i cierpliwą coraz częściej możemy wypatrzeć w gęstej mapie fitness klubów. Hinduska, prastara wiedza zebrana i opisana w „Jogasutrach” przez Patandżalego ok. I w p.n.e – V w n.e,  jednym zdaniem :”joga powstrzymaniem zjawisk świadomości”. I mimo, że ta reguła obowiązuje od ok. 2000 lat, nigdy jeszcze nie usłyszałam :”chcę ćwiczyć asany, ponieważ prowadzą do rozwijania świadomości w celu doświadczenia jedności”.

Wynika to z różnic w sposobie rozumienia świata. W Hinduizmie człowiek nie jest „panem stworzenia”, ani nawet „zwieńczeniem boskiego dzieła”. Jest częścią natury, istotnym, nierozerwalnym elementem planety Ziemia i całego kosmosu. Stanowi z nim całość.

Dopiero prawidłowo wykonywane asany (figury, które ćwiczymy podczas hatha-jogi) powtarzane systematycznie, z biegiem czasu sprawiają, że umysł, oddech i ciało stapiają się w jedno. Praktyczne doświadczanie własnej spójności  zazwyczaj staje się nowym eksperymentem w naszym europejskim życiu. I to również jest jogą, kontynuacją wiedzy wielkich mędrców sprzed wielu tysięcy lat, którą zebrał w Jogasutrach Patandżali, stwarzając w ten sposób „pierwszy podręcznik ośmiorakiej ścieżki” do dziś zwanej Radżajogą, gdzie każdy z elementów łączy się z każdym innym i sprawia, ze joga na tle przemijających epok, czasów i dziejów jest niezmiennie aktualna i żywa. Rozwija się bez  uszczerbku dla odwiecznej wiedzy i doskonale odnajduje się w zachodnim świecie, tworząc dobrą karmę dla całych narodów :  właśnie taka jest joga – dla każdego

 

Dodano: 8 stycznia 2015 Kategoria: Ćwiczenia Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl