Dlaczego niektórym z nas po 17.00 apetyt gwałtownie rośnie?

Dziś wtorek, czyli pora na kolejny nawyk. Dziś o tym dlaczego niektórym z nas po 17.00 apetyt gwałtownie rośnie.

Na początek jakie są przyczyny wieczornego podjadania:

1. Po pierwsze zbyt małe porcje jedzenia w ciągu dnia lub brak regularnych posiłków.  Każda z nas, aby dobrze funkcjonować potrzebuje określonej porcji energii. Gdy dostarczymy jej za mało w ciągu dnia wieczorem nasz organizm będzie nadrabiał niedobory, co może objawiać się wilczym głodem w godzinach popołudniowych.

2. Po drugie zajadanie stresów lub zmęczenia ( przyznaję szczerze, że w tym zawsze byłam dobra ). W pracy mamy mnóstwo spraw do zrobienia, ciągłe napięcie powoduje, że często nie mamy czasu, aby usiąść i spokojnie coś zjeść. Wracamy do domu i dopiero wieczorem  zaczynamy odczuwać wielki głód. Dlaczego tak się dzieje? Adrenalina skutecznie hamuje nasz apetyt a stresy przeżywane w ciągu dnia zajadamy nocą.

3. Po trzecie niedobory magnezu. Główną zasługę ma tu kawa, której częste spożywanie powoduje wypłukiwanie tego pierwiastka oraz stres. Efekt- apetyt na czekoladę późna porą.

4. Po czwarte –nuda. Często nie umiemy dobrze zorganizować sobie czasu wieczorem a potrzebujemy relaksu po ciężkim dniu.  Wtedy sięgamy do lodówki po małe co nieco myśląc “każdemu należy się trochę przyjemności” i tak batonikami lub chipsami rekompensujemy sobie codzienną monotonię.

5. Kolejna przyczyna to odwodnienie. Gdy pijemy odpowiednią ilość płynów ( 2 litry dziennie ) apetyt na podjadanie będzie mniejszy.

6. Ostatnia -wyjątkowo interesująca-książki i programy kulinarne .W ostatnim czasie pojawiło się wiele programów o tematyce kulinarnej. Są bardzo ciekawe, ale mogą tez okazać się niebezpieczne. Gdy widzimy atrakcyjne potrawy na zdjęciu lub ekranie telewizora nasz apetyt rośnie.

Jak zapewne się domyślacie mój kolejny nawyk to nie jedzenie 3 godziny przed snem. Dlaczego ?

Ponieważ wieczorem nasz metabolizm spada,  organizm nastawia się na wieczorny wypoczynek. Ważne jest, aby zdążył przetrawić wszystkie pokarmy przed snem.

O której godzinie zatem powinna być kolacja? Wszystko zależy od Twojego trybu pracy. Jeżeli zwykle kładziesz się spać o 22.00 to około godziny 18.00-19.00. Natomiast, gdy jesteś nocnym markiem i lubisz pracować nocą to odpowiednio później.

Do usłyszenia w czwartek:-)

Kasia

P.S. W czwartek dowiesz się więcej co robić, aby zwalczyć nocne podjadanie a w piątek tradycyjnie ugotuję nową i zdrową potrawę.

 

Dodano: 13 października 2015 Kategoria: Motywacja, Projekt odchudzanie Tagi: , , , , , , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl