Jak działa nawyk? oraz grupa wsparcia „0” cukru w marcu

Jak działa na nawyk?

Dlaczego tak się dzieje, że często chociaż bardzo chcemy nie udaje nam się wyeliminować z naszego życia zachowań, które nie sprzyjają naszemu zdrowiu np. podjadanie słodyczy w sytuacjach stresowych czy palenie papierosów ?
Jak to się dzieje, że zwykle wytrzymujemy kilka dni w naszym postanowieniu, a później nasza silna wola przestaje działać ?
W książce „Siła nawyku. Dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie ” Charles Duhigg opisał dokładnie badania, które pokazują nam jak działają nawyki. Wskazał również jak je wyeliminować, a raczej zastąpić, ponieważ wyuczony nawyk nigdy nie znika całkowicie, ale można go skutecznie zmieniać.
wpogonizazdrowiemsiła nawyku
We wpisie „Jak trwale zmienić swoje życie, czyli o zmianie nawyków „ opisałam dokładnie jak działa nawyk, a także historię Lisy, która zamieniła palenie na bieganie oraz samego autora, który zamienił codzienne ciasto na rozmowy z kolegami.
Uważam jednak, że temat jest na tyle ważny, że przypomnę dziś jeszcze raz główne zasady dotyczące zmiany nawyków.
Zacznijmy od tego,  że nawyk bierze się z lenistwa naszego mózgu, który automatyzuje nasze zachowania. Dlatego, aby zmienić nawyk musimy zrozumieć mechanizm jego działania.
Pętla nawyku
Naukowcy zauważyli, że proces towarzyszący pojawieniu się nawyku jest trzy stopniową pętlą.
  1. na początku mamy wskazówkę tak zwany wyzwalacz, który mówi naszemu mózgowi, aby przeszedł w tryb automatyczny i podpowiada jaki nawyk należy wybrać . Wyzwalaczem może być na przykład stres
  2. potem jest zwyczaj , który wcześniej wielokrotnie był powtarzany pod wpływem danej wskazówki np. zjedzenie batonika
  3. następnie następuje nagroda, która powoduje, że zapamiętujemy dany nawyk. W tym przypadku może to być przyjemność związana z zaspokojeniem pragnienia, chwila odprężenia.
Złota zasada zmiany nawyku.
Naukowcy zauważyli następującą prawidłowość.
Wykorzystaj tę samą wskazówkę, dostarcz te same nagrody, a jedynie zmień nawyk.
W naszym przypadku powinniśmy zmienić zwyczaj- zjedzenie batonika. Możemy na przykład w sytuacji stresowej zjeść coś zdrowego np. migdały, orzechy ( tylko osoby szczupłe, bo też kaloryczne ), zadzwonić do przyjaciółki, iść na spacer, pomedytować, posprzątać itd. To oczywiście są tylko propozycje. Ważne, aby nagroda była dla Was satysfakcjonująca.
Uwaga, aby nowy nawyk się „zakorzenił” należy go powtarzać minimum 30 dni.
Niestety wiemy już, że stare nawyki nigdy nie znikają się całkowicie, są bowiem zakodowane w strukturach naszego mózgu . Zauważ, że gdy raz nauczysz się jeździć na rowerze, a potem kilka lat na nim nie jeździsz to i tak umiejętność ta nie zanika całkowicie.
Dlatego badania prowadzone na alkoholikach pokazują, że radzą oni sobie z nałogiem, dopóki w ich życiu wszystko układa się dobrze. Natomiast, gdy pojawiają się stresy np. choroba w rodzinie, trudne sytuacje w pracy lub w związku często wracają do nałogu.
Niektórym jednak udaje się przetrwać. Kluczowym czynnikiem jest tutaj…wiara, że będzie dobrze, że się uda. Wiarę natomiast daje społeczność, bo w grupie łatwiej uwierzyć.
Grupa wsparcia „0” cukru w marcu
Moja bardzo dobra znajoma Anna Kokocińska założyła na facebooku grupę „MyWay- No sugar challenge!”, której również jestem członkiem. Przez cały marzec jesteśmy na detoksie cukrowym i wspieramy się wspólnie. Ciebie też zapraszam do grupy
Do usłyszenia w kolejną środę
Kasia

Dodano: 8 marca 2017 Kategoria: Dla zdrowia, Motywacja, Projekt odchudzanie Tagi: , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl