Herbatka z mięty

Mięta ma działanie uspokajające, przeciwskurczowe, przeciwwymiotne, dezynfekujące, przeciwbólowe, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze. Napar mięty w warunkach domowych ma wielostronne zastosowanie, głównie przy dolegliwościach żołądkowych, także przy nerwobólach, bólach stawów i mięśni. Napar przygotowuje się z łyżki mięty na szklankę wrzątku i pije się po 1/2 szklanki 2-4 razy dziennie. W tych samych schorzeniach można stosować krople miętowe, po 15 kropli w wodzie lub na cukrze.

Zewnętrznie mięty używa się w nieżycie gardła i jamy ustnej do płukania, w formie inhalacji z olejku przy nieżytach nosa, a w postaci kompresów przy migrenie.

Świeże i suszone liście mięty mogą stanowić przyprawę do sałat, ryb, farszów mięsnych. Świeże posiekane liście dodaje się do twarogu i pierogów, a także do deserów i napojów. Liście wrzucone do mleka zapobiegają jego warzeniu się.

Co istotne, herbata z mięty pomoże ci się zrelaksować. W jednym z badań ukazano, że wąchanie mięty w czasie stresujących dojazdów do pracy zmniejszyło niepokój i zmęczenie badanych osób o 20%, a także obniżyło ich frustrację o 25%. Jeżeli chodzi o odchudzanie, zwiększony poziom kortyzolu, wynikający z nieustającego poczucia stresu, może wpływać w negatywny sposób na metabolizm. Tymczasem kojący, relaksujący aromat mięty łagodzi zdenerwowanie i przywraca właściwe funkcjonowanie organizmu.

Jeżeli pragniesz skorzystać z dobrodziejstw herbaty miętowej, przygotuj jedną łyżkę mięty i zalej ją wrzątkiem. Możesz także przygotować napój z 4 łyżeczek czarnej herbaty i pęczka liści mięty startej z 4-6 łyżeczkami cukru.

Dodano: 24 lipca 2015 Kategoria: Dla zdrowia Tagi: , , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl