Jak dbać o kręgosłup

Dbanie o kręgosłup nie wymaga od nas zbyt wielkiego poświęcenia, ani zabiegów. Zwykle wystarczy po prostu zadbać o to aby w miarę regularnie wykonywać proste ćwiczenia, zmieniać swoje nawyki, nie garbić się, dobrać wyprofilowane krzesło do pracy, jak również zadbać o odpowiednie ułożenia ciała podczas snu.

Kiedy siedzimy godzinami przy komputerze, oglądamy telewizję w pozycji półsiedzącej albo śpimy na zbyt miękkim materacu, wcześniej czy później nasz kręgosłup da o sobie znać. Dla nas to pewne przyjemność wylegiwać się prawie zapadniętym materacu ale dla kręgosłupa to prawdziwa turtura.

Nasz kręgosłup zareaguje w momencie kiedy będziemy dźwigać ciężary, jak i w przypadku kobiet lubiących chodzić na wysokich obcasach. Na co dzień nie zwracamy na to uwagi, ale przypominamy sobie o tym, kiedy zaczyna na kłuć, boleć i mamy skurcze mięśni. Jednak jest na to wiele sposobów aby ulżyć swojemu kręgosłupowi i skutecznie mu pomóc.

To, o czym powinniśmy wiedzieć to to, że przeciążenie kręgosłupa jest skutkiem wadliwej postawy ciała podczas snu i brak aktywności ruchowej. Istotnym czynnikiem nasilającym dolegliwości jest również codzienny stres, gdyż napięcie jakie przekazujemy mięśniom powoduje nadmierne napięcie mięśni przy kręgosłupowych.

Jedną z najlepszych form ćwiczeniowych dla naszego kręgosłupa jest chodzenie. Spacery, masarze, mogą poprawić kondycję fizyczną , ale też samopoczucie i nastrój. Zamiast wsiadać w samochód i podjeżdżać do sklepu – warto się przespacerować. Ważną rzeczą jest odpowiednia postawa ciała. Chodzić wyprostowanym, stać zawsze na dwóch nogach, aby użyć stabilizacji dla swojego kręgosłupa. Ważny jest również właściwy dobór krzeseł. Należy wybierać wąskie, nigdy głębokie. To co jest ważne, to utrzymanie wygięcie w dolnej części swoich pleców, można pomóc sobie poduszką czy specjalnym wałkiem lędźwiowym.

Istotną rzeczą, aby zadbać o kręgosłup, jest również odpowiedni wybór łóżka i materaca. Najważniejsze jest to, aby unikać łóżek zapadających się w środku, materac powinien podpierać kręgosłup i całe ciało. Powinien być to twardy materac, lecz nie powinien powodować dyskomfortu podczas snu.

Pamiętaj ! Sen i odpoczynek to podstawa.

Dodano: 7 października 2014 Kategoria: Rehabilitacja Tagi: , , , , , , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl