Jak trwale zmienić swoje życie, czyli o zmianie nawyków

Zacząć regularnie ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, rzucić palenie, przestać podjadać to postanowienia wielu z nas. Wydaje nam się, że mamy świadomy wpływ na decyzję czy po obiedzie oglądać telewizję czy iść na spacer. A jednak to w jaki sposób spędzamy codziennie czas po  to najczęściej nawyk – czyli utrwalony, powtarzalny sposób danego zachowania. Nasz mózg działa wtedy automatycznie.

Najnowsze badania pokazują, że inne części mózgu odpowiadają za uczenie się i podejmowanie decyzji a zupełnie inne uaktywniają się, gdy  włączają się nawyki. Dlatego chociaż wiemy, że dla naszego zdrowia ważny jest poobiedni spacer nawykowo siadamy przed telewizorem i chwytamy pilota.

 

Zmiana nawyków nie jest tak prosta jak większość z nas myśli. Jednak  wiemy , że jest możliwa. Możemy zmienić swoje nawyki tylko wtedy, gdy zrozumiemy w jaki sposób działają.

 

Lisa Allen była typowym przykładem osoby zniewolonej przez nawyki i nieradzącej sobie w życiu. Piła i paliła, przez większość życia walczyła z nadwagą, rosnącymi długami, nie była wstanie wytrzymać w jednej pracy dłużej niż rok. Pewnego dnia porzucił ją mąż. Wtedy mimo, iż groziło jej zablokowanie wszystkich kart kredytowych, wykupiła wycieczkę do Egiptu. Była zdesperowana, totalny brak samodyscypliny przytłaczał ją .Czuła, że musi zmienić chociaż jedną rzecz, którą będzie w stanie kontrolować. Potrzebowała w życiu celu, celu do którego mogłaby dążyć. Wtedy podjęła decyzję, że wróci do Egiptu i będzie wędrować przez pustynię. Pomysł był szalony. Lisie brakowało pieniędzy, miała dużą nadwagę, nie była w formie. Dała sobie rok na przygotowania. Jej pierwszym krokiem było rzucenie palenia, potem przyszła kolej na kolejne nawyki. Jedenaście miesięcy później marzenie Lisy się spełniło -wraz z przyjaciółmi przemierzyła pustynię.

Od postanowienia Lisy minęły 4 lata. Już nie pali i nie pije, ma stałą posadę w firmie zajmującej się projektowaniem graficznym, nie ma długów, schudła prawie 30 kilogramów, przebiegła maraton, rozpoczęła studia magisterskie, kupiła dom a niedawno zaręczyła się.

Dodano: 24 listopada 2014 Kategoria: Przepisy Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl