Jak uporządkować swoje życie? nawyk 7 przeglądanie

Dziś 7 odcinek i 7 nawyk  mojego ulubionego systemu zarządzania czasem i porządkowania własnego życia. Moja fascynacja wiąże się z tym, że system ten jest niezwykle skuteczny a zarazem bardzo prosty. Moim zdaniem pomoże uporządkować życie nawet osobom totalnie niezorganizowanym.

Jest to  system Zen To Done , którego autorem jest Leo Babauta. Składa się on z 10 prostych nawyków. Więcej przeczytasz tutaj.

 1. Nawyk pierwszy to gromadzenie. Zawsze i wszędzie bądź gotowy do zapisywania wszelkich napływających do Ciebie informacji. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
 2. Nawyk drugi to przetwarzanie.Podejmuj sprawne decyzje dotyczące wszystkich spraw przychodzących.Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
 3. Nawyk trzeci to planowanie. Wyznacz najważniejsze Kamienie Milowe Tygodnia ( najważniejsze rzeczy) i wyznacz czas kiedy chcesz je osiągnąć. Więcej przeczytasz tutaj.
 4. Nawyk czwarty to działanie. Skupiaj się na jednym zaplanowanym zadaniu na raz i wykonuj je do końca. Więcej przeczytasz tutaj
 5. Nawyk piaty to prosty system przeglądanych codziennie list rzeczy do zrobienia. Więcej przeczytasz tutaj.
 6. Nawyk 6 to porządkowanie. Zasada jest prosta każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

 

Nawyk 7 to przeglądanie. Jest niezwykle ważny, to taka kropka nad ” i ” do wszystkich naszych dotychczasowych działań.

Nawet, gdy dokładnie wiemy co chcemy w życiu zrobić,  to nadmiar pracy i mnóstwo zajęć każdego dnia może spowodować, że pogrążymy się w chaosie. Nasze najważniejsze cele mogą umknąć naszej uwadze. Lekarstwem na to jest Przegląd Tygodnia.   Pozwala on nam nadać kształt naszemu życiu i skorygować kurs na właściwy.

Na czym polega przegląd tygodniowy?

1.Przejrzyj swój jedyny cel długoterminowy oraz cel krótkoterminowy.

Przejrzyj swoje cele życiowe (oczywiście zakładam, że masz je spisane) i wybierz spośród nich jeden który chcesz osiągnąć w tym roku. Tylko jeden, żebyś mógł/mogła skupić się na nim całkowicie. Następnie określ cel krótkoterminowy do zrealizowania w najbliższym tygodniu. Przegląd Tygodniowy polega na cotygodniowej ocenie postępów osiąganiu naszego długoterminowego celu i podtrzymywaniu koncentracji na tym zadaniu.

To jest zalecenie systemu Zen to Done.  Nie do końca się z tym zgadzam. Uważam bowiem, że, abyśmy byli spełnionymi ludźmi warto starać się osiągać cele w najważniejszych obszarach naszego życia. Bo, gdy np. skupimy się tylko na finansach, ale będziemy otyli i schorowani a dodatkowo będziemy mieć złe stosunki z naszymi bliskimi i przyjaciółmi to przecież nie będziemy szczęśliwi. Dlatego poniżej przedstawiam moim zdaniem (ale również też zdaniem innych coachów)

8 obszarów życia o które warto dbać.

 1. zdrowie i sprawność fizyczna
 2. rodzina i przyjaciele
 3. mój partner/małżonek
 4. środowisko fizyczne (czyli otoczenie w którym żyjesz)
 5. finanse
 6. kariera
 7. rozwój osobisty (zarówno intelektualny jak i duchowy)
 8. wypoczynek i rozrywka

Oczywiście trudno jest być perfekcyjnym w 8 obszarach równocześnie. Dlatego zgodnie z zaleceniami Zen To Done w tym roku postanowiłam, że jeden z moich celów z najważniejszych dziedzin życia będzie celem priorytetom. Wybiorę taki cel, który uznam, że da mi najwięcej szczęścia.

2.Przejrzyj swoje notatki. Sprawdź które sprawy już załatwiłeś, a których nie udało ci się załatwić oraz które czekają jeszcze na swoją kolej.

3.Przejrzyj swój kalendarz. Przejrzyj  zapiski z zeszłego tygodnia, może coś zostało jeszcze do załatwienia. Spójrz na kolejny tydzień, aby zorientować się co czeka Cię w najbliższym czasie.

4.Przejrzyj listy swoje listy kontekstowe.

5. Ustal cel krótkoterminowy i zaplanuj Kamienie Milowe. Jeśli zrealizowałeś/aś swój cel na poprzedni tydzień, to wyznacz nowy na następne 7 dni.  Jeśli nie to skoryguj kurs i wyznacz zadania umożliwiające jego osiągnięcie. Wypisz mini zadania i rozplanuj ich realizację w kalendarzu. Zdefiniuj jedno lub dwa takie zadania o najwyższym priorytecie dla każdego tygodnia.

Pamiętaj, aby  w każdej chwili skupiać się tylko na jednym celu, bo w ten sposób zwiększasz swoją szansę jego osiągnięcie.  Jeśli chcesz wydrukuj go i powieś go sobie na ścianie albo wyślij sobie przypomnienia za pomocą poczty elektronicznej.

Najważniejsze to zachowaj laserowe skupienie uwagi wówczas na pewno zrealizujesz swoich zamierzenia!

Źródło :http://biz.blox.pl

Dodano: 10 kwietnia 2016 Kategoria: Motywacja Tagi: , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl