Kawa a zastrzyk energii

Każdego ranka miliony ludzi zaczynają dzień filiżanką kawy. Zyskała ona swoją ogromną popularność, nie tylko dzięki swojemu wybornemu aromatowi oraz smakowi, ale także dzięki powszechnie znanym właściwością pobudzającym i wzmagającym aktywność umysłową. Okazuje się, że to nie jedyne pozytywne oddziaływanie tej substancji na nasz organizm. Prócz krótkofalowych skutków jak ożywienie i poprawa nastroju, regularne picie kawy pozwala zapobiegać groźnym chorobom takim jak cukrzyca typu 2, czy choroba Alzheimera. Zawarte w każdym ziarnie kawy składniki, jak kofeina, polifenole, czy trigonelina współdziałają ze sobą, co pozwala im w różnoraki sposób wpływać na procesy zachodzące w ludzkim organizmie.
Udowodniono również, że częste picie kawy polepsza pamięć krótkotrwałą i na pewien czas podwyższa nasz poziom IQ. Kawa więc zalecana jest przed trudnym egzaminem, obroną pracy dyplomowej czy rozmową kwalifikacyjną. Dodatkowo, dzięki temu, że kawa zapewnia lesze dotlenienie całego organizmu możemy lepiej się skoncentrować na określonym problemie i szybciej go rozwiązać. To nie wszystkie pozytywne aspekty picia kawy w chwilach stresowych. Kawa niweluje zmęczenie, przyśpiesza metabolizm, przez co mamy więcej siły i chęci do działania.
Czy zatem warto pić kawę? Na pewno! Dlaczego warto pić kawę? Powyższe argumenty „za” są raczej wystarczające. Przede wszystkim należy pić ją w umiarkowanych, prozdrowotnych ilościach i pamiętać o suplementacji magnezu. Jakie są racjonalne ilości kawy na dzień, które nie powinny nam zaszkodzić? Wszystkie źródła podają, że zdrowe ilości kawy, a właściwie kofeiny zawartej w kawie to około 600 mg kofeiny dziennie. Dla objaśnienia, dobra filiżanka kawy ciśnieniowej zawiera około 180 mg kofeiny, a kawa typu Robusta zawiera nawet 330 mg kofeiny w jednej filiżance. Filiżanka kawy rozpuszczalnej ma jedynie 100 mg kofeiny, a herbata lub puszka coli średnio 50 mg kofeiny. Pijmy więc kawę na zdrowie i ze smakiem! To przecież 0 kalorii!

Dodano: 18 maja 2015 Kategoria: Przepisy Tagi: , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl