Kroki do zmiany nawyku

Charles Duhigg w swojej książce „Siła nawyku” opisuje w jak sposób działa nawyk. Okazje się, że cały ten proces jest trzy stopniową pętlą. Mamy wskazówkę, wyzwalacz, który mówi mózgowi,aby przeszedł w tryb automatyczny np. pora dnia, konkretny obraz ( marka chipsów, piwa). Potem jest zwyczaj o charakterze fizycznym,umysłowym lub emocjonalnym. A na końcu jest nagroda, która powoduje, że zapamiętujemy dany nawyk. Im częściej powtarzamy określone zachowanie tym nasza reakcja staje się bardziej zautomatyzowana.

 

 Autor książki zauważył u siebie pewne niepokojące zachowanie. Codziennie chodził na ciastko i pogaduszki z kolegami, w efekcie czego przytył. Wtedy zaczął dokładnie obserwować swój nawyk. Okazał się, że wychodzi zawsze około godziny 15.30 (wskazówka-wyzwalacz), potem następowało zjedzenie ciastka (zwyczaj) i odstresowanie się poprzez rozmowę z kolegami (nagroda). Charles obserwował swój nawyk dokładnie. Zauważył, że nagrodą w jego przypadku tak naprawdę nie jest jedzenie słodyczy, ale możliwość odprężenia się, porozmawiania z kolegami. Postanowił zmienić swój nawyk, dlatego codziennie około godziny 15.30 podchodził do biurka kolegi i rozmawiał z nim 10 minut. W ten sposób  Charles zmienił zwyczaj jedzenia ciastka   na rozmowę z kolegą – wskazówka i nagroda pozostała ta sama. Konsekwentnie wprowadzał nowe zachowanie w życie, w efekcie czego schudł 16 kg.

Podobnie postąpiła Lisa Alley, która nawyk palenia papierosów zastąpiła bieganiem.

Ramka

Złota zasada zmiany nawyku

Wykorzystaj tę samą wskazówkę, dostarcz tej samej nagrody a jedynie zmień nawyk.

 

 

Wyuczony nawyk nigdy nie znika

Nawyki nigdy nie znikają całkowicie, ale można je zmieniać lub zastępować. Skany mózgu Lisy Allen pokazują, że obszary powiązane z ochotą na objadanie się nadal są aktywne. Jednak pojawiła się również nowa aktywność  w obszarze odpowiedzialnym za hamowanie zachowań i dyscyplinę, która przy każdym kolejnym badaniu staje się silniejsza.

Wbrew pozorom jest to dla nas korzystne. Gdyby było inaczej to po każdych wakacjach musielibyśmy od nowa uczyć się jak prowadzić samochód.  Pamiętajmy, że nawet jeśli oduczymy się złego nałogu, on zawsze może ponownie wrócić.

Dlatego warto naszą motywację odbudowywać każdego ranka. Nie mówić sobie, że już nigdy nie będę jadła słodyczy, tylko DZIŚ nie zjem batonika. Wtedy na pewno łatwiej będzie poradzić sobie z wyzwaniami.

 

 

Ramka

Jak wprowadzić nawyk regularnych ćwiczeń do swojegoo życia?

  • Stwórz wskazówkę, wyzwalacz, który uruchomi zwyczaj Może to być strój do ćwiczeń leżący koło łóżka, naszykowane w przedpokoju buty sportowe lub konkretna godzina ćwiczeń
  • Wskazówka, oprócz uruchomienia zwyczaju, musi jeszcze uruchamiać pragnienie nagrody
  • Określ wyraźną nagrodę za wykonanie ćwiczeń Może to być satysfakcja z wyniku, poczucie spełnienia, informowanie bliskiej osoby o postępach lub obietnica kupna nowej sukienki po regularnym wykonywaniu ćwiczeń przez dany okres czas albo wieczór przed telewizorem bez poczucia winy

 

Nawyki, które zmieniają nasze życie

Niektóre nawyki mają większe znaczenie niż inne, są w stanie wywołać reakcję łańcuchową, zmieniając również inne nasze zwyczaje. Jak pamiętamy Lisa Alley początkowo skupiła się na zmianie jednego nawyku.  Zastąpiła palenie papierosów bieganiem.

 

Badania potwierdzają, że istnieją ” nawyki kluczowe” , które inicjują proces, który wpływa na zmianę pozostałych.. Naukowcy zauważyli, że ludzie, którzy podobnie jak Lisa zaczynają regularnie ćwiczyć, zaczynają zmieniać często nieświadomie, inne wzorce zachowań w swoim życiu. Zazwyczaj zaczynają zdrowiej się odżywiać, stają się bardziej wydajni w pracy, mniej palą oraz są bardziej cierpliwi w relacjach z innymi ludźmi.

Kolejne badania wykazały także, że rodziny, które wspólnie jedzą kolację wychowują dzieci z lepszymi kompetencjami w sferze prac domowych, ale także lepszymi ocenami oraz większą pewnością siebie.

Interesujący jest również fakt, że osoby, które każdego ranka ścielą łóżko są bardziej wydajne w pracy oraz potrafią lepiej kontrolować swoje finanse.

Trudno jest zmienić wszystko na raz, ale można skupić się na najważniejszych dla nas nawykach. Jest duża szansa, że jedna mała zmiana może wpłynąć również na inne sfery naszego ży6cia

Dodano: 20 listopada 2014 Kategoria: Motywacja Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl