„Mięsień” siły woli

Najważniejszym pojedynczym kluczowym nawykiem, który pomoże nam zmienić nasze życie jest siła woli. Podczas badań okazało się, że jest to umiejętność, której można się nauczyć podobnie jak matematyki. To mięsień, który możesz ćwiczyć. „Siła woli”podobnie jak mięśnie nóg męczy się, gdy jest zmuszana do ciężkiej pracy.  Tłumaczy to fakt dlaczego, gdy jesteśmy wypoczęci bardziej restrykcyjnie przestrzegamy zasad zdrowego żywienia, natomiast kiedy jesteśmy zmęczeni zapychamy się słodyczami. Jeżeli chcesz zrobić wieczorem coś co wymaga siły woli np. pobiegać po pracy musisz oszczędzać swój mięsień w ciągu dnia. Jeżeli zamęczysz go nudnymi zadaniami  np. wypełnianiem skomplikowanych kosztorysów, odpisywaniem na maile cała siła woli zostanie zużyta w ciągu dnia.

Australijscy badacze Megan Oaten i Ken Cheng stworzyli program mający na celu wypracowanie samodyscypliny. Przeprowadzili w tym celu kilka eksperymentów . Pierwsza grupa osób miała za zadanie ćwiczyć silę woli poprzez coraz intensywniejszy fizyczny trening wytrzymałościowy, druga grupa osób uczyła się jak skrupulatnie zarządzać finansami a trzecia pracowała nad poprawą osiągnięć akademickich, ucząc się właściwych nawyków studiowania.

Po dwóch miesiącach eksperymentu efekt był bardzo zbliżony w każdej grupie. Osoby biorące udział w powyższych badaniach odnosili sukcesy w  ćwiczonej dziedzinie, ale również poprawiała się ich samodyscyplina w innych obszarach życia. Wszyscy mniej pili, spożywali mniej kawy, jedli mniej śmieciowego jedzenia oraz byli wydajniejsi w pracy

Jak zatem ćwiczyć mięsień siły woli. Wystarczy skupić się na zmianie jednego nawyku.

 

Dodano: 13 listopada 2014 Kategoria: Dla zdrowia Tagi: , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl