Płaskostopie. Zbadaj to sam !

 

W czasach szybkiego rozwoju cywilizacji, zmian trybu życia oraz wymogów, które stawia ówczesny świat, coraz częściej nasze organizmy mają problem w adaptacji do tego wszystkiego. Najczęstszym wynikiem tych zmian są różne schorzenia narządu ruchu oraz wady postawy i budowy ciała. Pionierem są wady kończyn dolnych oraz stóp. Najczęściej występuje płaskostopie oraz koślawość, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Efekty takich zmian mogą być bardzo dotkliwe w przyszłości. Zaczynając od zniekształceń kończyn dolnych i stóp, kończąc na zmianach w całej postawie ciała. Płaskostopie występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Można je stwierdzić u ludzi w każdym wieku. U kobiet ten problem pojawia się często około pięćdziesiątego roku życia gdy spada poziom estrogenów, które mają wpływ na tkankę łączną. Płaskostopie może pojawić się lub pogłębić u kobiet w ciąży poprzez nagłe zwiększenie masy ciała. Trzeba mieć świadomość tego jak płaskostopie może wpływać na całą postawę ciała. Jeśli chcemy sprawdzić czy mamy płaskostopie możemy zrobić to sami w domu, przy pomocy farb i kartki papieru. Malujemy całe stopy farbą i odciskamy je na kartce papieru. . Łączymy dwa najbardziej wysunięte do środka punkty w okolicy pięty oraz przodostopia, tworzą linie. Drugą linie wyznaczamy w punkcie największego wygięcia przodostopia, zaznaczają punkty. Wyznaczamy i mierzymy kąt. Jest to Kąta Clarke’a.

 

magisterskie

 

Od 55- stopa nadmiernie wydrążona

54-42- stopa normalnie wysklepiona

41-20- stopa spłaszczona czynnościowo

Poniżej 20 stopa spłaszczona podłużnie

 

Jeśli zauważymy jakieś zmiany, należy udać się do ortopedy bądź rehabilitanta, który sprawdzi i pomoże rozwiązać zmianę. Nie należy tego bagatelizować ponieważ w wyniku tych zmian może dość do szeregu zmian w całej postawie ciała.

Dodano: 22 kwietnia 2015 Kategoria: Rehabilitacja Tagi: , , , 2 komentarze

Dodaj komentarz
Komentarze

  1. Krista pisze:

    Są świetne wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, wypróbowałam takie firmy jak Mazbit, Corby a ostatnio Footmate ze strony http://sklep.footmate.pl, wszystkie dość podobnej jakości te ostatnie jednak najlepiej wychodzą cenowo. Aktualnie testuję w sumie już 2 miesiąc wkładki Alfa Comfort za około 25zł i powiem ze sprawują się nieźle.
    Świetna sprawa, kiedyś takich nie było.

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl