Projekt odchudzanie nawyk 5

Wcześniejsze moje nawyki dotyczyły zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Dziś więcej o diecie, którą mam zamiar stosować. Mój program dotyczący odżywiania w czasie mojego odchudzania, ale również później będzie oparty na książce dr Joela Fuhrmana ” Trzy kroki do zdrowia”.

Na czym polega ta wyjątkowa „dieta”?

  • nie trzeba liczyć kalorii ani ograniczać porcji
  • należy spożywać jak najwięcej bogatych w korzystne składniki pokarmowe zdrowych produktów, takich jak zielone warzywa, owoce jagodowe, nasiona i pestki
  • należy ograniczyć do minimum spożycie cukru, substancji słodzących, białej mąki, tłuszczów a także żywności wysokoprzetworzonej

Dlaczego dieta oparta na tzw. „produktach gęstych odżywczo” przynosi efekty takie jak zmniejszenie wagi, ale również lepszy stan zdrowia?

Większość z nas nie spożywa wystarczającej ilości korzystnych składników pokarmowych w ciągu dnia, a ponieważ zapotrzebowanie naszych organizmów na mikroskładniki nie zostaje zaspokojone,  nie potrafimy kontrolować zachcianek żywieniowych oraz mamy skłonność do przejadania.

Dlatego mój kolejny nawyk jest związany z zaleceniami dr Fuhrmana.

Nawyk numer 5

Zjadam porcję warzyw lub owoców do każdego posiłku.

Owoce najlepiej jeść rano a warzywa wieczorem. Najlepiej zjadać porcje warzyw lub owoców tuż przed posiłkiem. Dobrze również, aby były to w większości surowe warzywa i owoce.

Moje odchudzanie

W zeszłym tygodniu miałam jedno „potknięcie” związane z wdrażaniem nawyków. Teoretycznie nawyk „jedz dwa razy wolniej” wydaje się bardzo prosty. Jednak w praktyce już to tak nie wygląda. Codziennie starałam się pamiętać o nim i jeść wolno, na siedząco, bez czytania czy przeglądania informacji w intrenecie.

Jednak w niedzielę wróciłam zmęczona po podróży do domu. Szybko zrobiłam posiłek dla rodziny. Miałam jeszcze dużo spraw do zrobienia tego dnia. Już czułam się zmęczona i zestresowana. Co zaczęłam robić? To co robiłam kiedyś, jeść szybko i bez opamiętania. Wtedy nie myślę, tylko wchłaniam dużo jedzenia. Mam wrażenie, że to pozorne „energetyczne doładowanie” organizmu. 

Też tak macie, że zmęczeni po ciężkim dniu rzucacie się na jedzenie?

Ja mam tak dość często. Na szczęście sprawdziłam już co robić, aby unikać napadów „wilczego głodu”. Gdy po ciężkim dniu znajdę chociaż 10 minut, aby odpocząć -poleżeć w ciszy, posłuchać relaksacyjnej muzyki lub pomedytować wielkie zmęczenie mija, wtedy jem już uważnie i nie rzucam się na jedzenie. Dlatego postanowiłam nie co zmodyfikować nawyk 4 i dodać 10 minut odpoczynku po południu. Oczywiście jeżeli Wy nie macie tego problemu nie musicie się stosować tej zasady.medytacja

 

Poniżej lista nawyków, które stosuję:

1 nawyk-regularna aktywność fizyczna

2 nawyk -picie wody ( 2,5 l dziennie)

3 nawyk -spożywanie posiłków regularnie co 3 godziny

4 nawyk – jedzenie 2 razy wolniej niż dotychczas + 10 minut odpoczynku po południu

5 nawyk – porcja warzyw lub owoców do każdego posiłku.

Więcej na temat sposobu odżywiania zalecanego przez dr. Fuhrmana napiszę w czwartek.

Do usłyszenia

Kasia

 

 

Dodano: 1 września 2015 Kategoria: Projekt odchudzanie Tagi: , , , , , , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl