Skąd się biorą wirusy grypy ?

Zdrowy, dorosły człowiek, obdarzony sprawnie funkcjonującym układem odpornościowym łapie” infekcje średnio 2–4 razy w roku. Aż 90 proc. powodują wirusy. Jest ich całkiem sporo: ok. 200 gatunków. Wiosną, latem i wczesną jesienią atakują głównie rhinowirusy (rhin oznacza nos), które oprócz objawów charakterystycznych dla przeziębienia cechują intensywne katary.

Jako pierwszy o tych dziwnych „tworach”, które z powodu ich właściwości można uznać jednocześnie za organizmy żywe, jak i za elementy materii nieożywionej, wspomniał rosyjski mikrobiolog Dmitrij Iwanowski.

W 1892 roku odkrył on, że za powszechną infekcję krzewów tytoniu nie są odpowiedzialne – jak wcześniej sądzono – bakterie, a coś znacznie mniejszego. Po odfiltrowaniu mikrobów z organizmu roślinnego okazało się, że kontakt z jego sokiem dalej powodował zakażenie u zdrowych osobników. Eksperyment został powtórzony przez Martinusa Beijerincka, który dodatkowo wykazał, że czynnik zakaźny mnoży się w komórkach rośliny. Badacz nazwał go wirusem od łacińskiego słowa virus, czyli jad lub trucizna.

Wirusy są to cząstki bardzo niewielkich rozmiarów, sięgających granic 10-400 nm. Nie zawierają one własnych enzymów metabolizmu, lecz korzystają jedynie z enzymów gospodarza, są bowiem bezwzględnymi pasożytami. Zbudowane są z białka i kwasu nukleinowego. Białko tworzy warstwę zewnętrzną wirusa i tworzy tzw. płaszcz (inaczej kapsyd). Kwas nukleinowy tworzy rdzeń znajdujący się wewnątrz wirusa. Niektóre spośród wirusów posiadają dodatkową otoczkę, zbudowaną z białek i lipidów.

Wirusy mają postać krystaliczną, a wprowadzone do komórek zaczynają się namnażać. Namnażanie jest niezwykle niekorzystne dla komórek gospodarza, gdyż może prowadzić do ich lizy, zniszczenia. Atakujące komórki wirusy mogą powodować różnego rodzaju objawy chorobowe, zarówno w zainfekowanych organizmach zwierzęcych jak i roślinnych.

Bakterie i wirusy wywołują podobne choroby. Niestety w obydwu przypadkach istnieje wiele różnic dotyczących leczenia. Nieprawidłowo podjęte leczenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Jak w takim razie można odróżnić czy zakażenie jest spowodowane przez wirusy czy bakterie?

Infekcja wirusowa . Grypa. Zakażenie wirusami grypy zachodzi drogą kropelkową, (przez drogi oddechowe)  w wyniku pobrania wirusa wraz z powietrzem. Infekcja objawia się po 2-3 dniach, początkowo w postaci nieżytu górnych dróg oddechowych. Wirus namnaża się szybko w nabłonkach gardła, jamy nosowej i tchawicy.

Niestety, aby móc jednoznacznie stwierdzić co spowodowało konkretną infekcję dróg oddechowych, należy wykonać badania mikrobiologiczne, np. posiew plwociny lub wymaz z gardła.

 

W zapobieganiu chorobom wirusowym niezwykle ważna jest profilaktyka – uświadamianie zagrożeń. Pamiętajmy o tym !

 

Dodano: 4 marca 2015 Kategoria: Dla zdrowia Tagi: , , , , 2 komentarze

Dodaj komentarz
Komentarze

  1. Hannah pisze:

    Our lab imported it from New Zealand and has procured.

  2. Augusta pisze:

    Our laboratory imported it and has taken.

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl