Jak uporządkować swoje życie?-część 3 planowanie

Kontynuuję mój cykl dotyczący  skuteczniejszego realizowania działań oparty na moim zdaniem najlepszym i najprostszym systemie zarządzania czasem. Ten system to Zen To Done , którego autorem jest Leo Babauta. Składa się z 10 prostych nawyków. Więcej przeczytasz tutaj.

  1. Nawyk pierwszy to gromadzenie. Zawsze i wszędzie bądź gotowy do zapisywania wszelkich napływających do Ciebie informacji. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
  2. Nawyk drugi to przetwarzanie.Podejmuj sprawne decyzje dotyczące wszystkich spraw przychodzących.Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
  3. Nawyk trzeci to planowanie.

Mam już listę rzeczy do zrobienia  i zaczyna się nowy dzień naszego życia.

Trzeba podjąć decyzję co dzisiaj zrobić.  Często chcielibyśmy zrobić wszystko na raz i ciągle brakuje nam czasu. Dlatego, aby móc podjąć decyzję co jest naprawdę ważne najlepiej zaplanować sobie tzw. tygodniowe Kamienie Milowe, czyli najważniejsze rzeczy, które chciałbyś/aś zrobić w tym tygodniu. Termin ten pochodzi z książki „7 nawyków skutecznego działania” Stephen Covey’a.  Gdybyśmy chcieli umieścić w słoiku dużo kamieni i zaczęlibyśmy od żwiru i piasku to na większe kamienie zabraknie już miejsca. Natomiast, gdy najpierw włożymy duże kamienie to w szczelinach zawsze znajdzie się jeszcze miejsce na piasek i żwir.

Jeżeli cały swój dzień wypełniasz żwirem i piaskiem to będziesz cały czas zajęty/a a wieczorem może okazać się, że poza odbieraniem telefonów, maili i codzienną krzątaniną w całym dniu nie zrobiłeś/aś nic istotnego, nic wartego zapamiętania. Dlatego usiądź w sobotę lub w niedzielę i zaplanuj swoje kamienie milowe tygodnia.

  1. Kamienie Milowe-to najważniejsze rzeczy, które chcesz zrobić w danym tygodniu. Najlepiej, gdyby były związane z Twoimi celami rocznymi. Na początku nie musi być ich dużo 3-6. Ważne jest, aby je wykonać.
  2. Plan tygodnia – wpisz Kamienie Milowe do swojego kalendarza. Zaplanuj na każdy dzień realizację 1 lub 2 Kamieni Milowych. Dla każdego z nich zaplanuj czas w ciągu każdego dnia, najlepiej wcześnie rano, tak, aby zrealizować swoje zadanie możliwie jak najszybciej. Później pojawiające się sprawy bieżące mogą Cię zbyt pochłonąć.
  3. Zrób to co sobie zaplanowałeś/aś. Wszystko ładnie zaplanowane, a jednak został nam jeszcze najważniejszy element. DZIAŁANIE. Rano wykonaj zaplanowane działania związane z realizacją Kamieni Milowych. Nie odbieraj poczty, usuń wszystko co mogłoby Cię rozpraszać. Skup się maksymalnie na jednej czynności i doprowadź ją do końca. Gdy Ci się to uda możesz przyznać sobie nagrodę.

Moje doświadczenia z tym nawykiem.

Staram się co tydzień planować Kamienie Milowe. Przyznaję, że nie zawsze uda mi się zrealizować wszystko co zaplanowałam. Dzieję się tak zwykle, gdy zaplanuję sobie za dużo. Dlatego na początek proponuję planować mniej, ale robić wszystko, aby to wykonać. Codziennie na koniec dnia w specjalnym kalendarzu zapisuję wartościowe rzeczy, które udało mi się wykonać w danym dniu. To sprawia, że bardziej pilnuję samej siebie, aby w moim życiu było coraz więcej dni, kiedy robię  istotnego,  co ma sens.

Źródło :http://biz.blox.pl

Dodano: 5 marca 2016 Kategoria: Motywacja Tagi: , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl