Wyzwanie czerwcowe, czyli moich postanowień noworocznych c.d.

Nastał kolejny miesiąc, dlatego zgodnie z moimi postanowieniami noworocznymi czas na kolejny zdrowy nawyk ( moje postanowienia opisałam tutaj). Powoli zaczynam rozumieć, dlaczego tylko 50% osób jest w stanie wytrwać w swoich postanowieniach więcej niż 6 miesięcy ( badania, które pokazują jaki procent osób wytrwa swoich postanowieniach opisałam tutaj). Co miesiąc trzeba pamiętać codziennie o tym, żeby robić  to wszystko, co się wcześniej sobie obiecało. Nawet jeżeli wiemy, że jest to słuszne to i tak z czasem zaczyna nas to zwyczajnie nużyć.  Nieraz mam wrażenie, że na moim blogu w kółko piszę o tym samym. Chciałabym napisać Wam o czymś zupełnie nowym, niespotykanym, ale wiem, że, aby wytrwać w moich postanowieniach należy trzymać się rutyny. Dlatego dziś jeszcze raz o tej samej, mojej ulubionej książce, za to moim zdaniem jednej z najlepszych pozycji dotyczących zdrowego stylu życia.

Mam na myśli poradnik „Trzy kroki do zdrowia” dr Joel’a Fuhrman’a. Poleca on dietę opartą na tzw. „produktach gęstych odżywczo”. Jej celem jest nie tylko zachowanie właściwej wagi , ale przede wszystkim zadbanie o dobre zdrowie i utrzymanie wysokiego poziomu energii życiowej. W skrócie Dr. Fuhrman zaleca, aby spożywać jak najwięcej bogatych w korzystne składniki pokarmowe zdrowych produktów, takich jak zielone warzywa, owoce jagodowe, nasiona , pestki i równocześnie ograniczyć do minimum spożycie cukru, substancji słodzących, białej mąki, tłuszczów, a także żywności wysokoprzetworzonej ( więcej na ten temat napiszę na blogu w tym miesiącu).

Wbrew pozorom wdrożenie tej diety to nie jest proste zadanie, dlatego autor książki proponuje kilka ćwiczeń/nawyków, które pozwolą zmienić dotychczasowy styl życia. Wdrożenie pierwszych dwóch ćwiczeń będzie moim nawykiem czerwcowym.

Ćwiczenie 1

Należy codziennie zjadać 250 g pokrojonych surowych warzyw oraz 250g  świeżych owoców.  Owoce najlepiej zjadać na śniadanie, a warzywa w godzinach popołudniowych przed kolacją.  Zalecane warzywa to:  pomidory, czerwona papryka, marchew, brokuły, seler naciowy, groszek cukrowy czy cukinia oraz owoce: świeże jagody, melony, kiwi, jabłka.

Ćwiczenie 2
Jedząc owoce i warzywa należy przeżywać kęs dopóki całkowicie go się nie rozdrobni, bowiem tylko dzięki powolnemu i dokładnemu gryzieniu uzyskujemy dostęp do wszystkich składników pokarmowych zawartych w pożywieniu.
Tak więc reasumując moje nawyki, które wdrażam od początku roku, aż do dziś są następujące:
 1. Planuję posiłki oraz prowadzę dziennik jedzenia
 2. Jem świadomie na siedząco i skupiając się tylko na jedzeniu.
 3. Jem regularnie co 3 godziny
 4. Piję 2 litry wody dziennie
 5. Piję 2 szklanki herbaty z czystka codziennie
 6. Codziennie jem kiszonki
 7. Nie jem słodyczy
 8. Do każdego posiłku jem warzywa lub owoce – a od dziś dokładnie i precyzyjnie minimum 250 g owoców oraz 250 g warzyw oraz bardzo dokładnie je przeżuwam
 9. Ćwiczę 2 razy w tygodniu
 10. Codziennie chodzę na krótki spacer
 11. Chodzę wcześniej spać tj.22.00-22.30
 12. Codziennie medytuję/odpoczywam 10 minut
 13. Czytam inspirującą lekturę 15 minut dziennie 
 14. Piszę bloga regularnie w każdy czwartek ( wcześniej w środę)
 15. Codziennie rano słucham nagrania moich nawyków jak Michael Phelps
 16. Codziennie rano pije koktajl owocowo-warzywny.

Staram się stosować wszystkie opisane tu nawyki, jednak przyznaję, że nie zawsze wszystko wychodzi mi idealnie ( dziś na przykład za późno kładę się spać:-). Jednak mój stan zdrowia w porównaniu z tym jak czułam się pół roku temu bardzo się poprawił. Praktycznie nie choruje, nie mam bólów głowy, stanów chronicznego zmęczenia, które miewałam wcześniej. Generalnie mam o wiele więcej energii każdego dnia. Dlatego Wam również polecam małe zmiany, małymi krokami.

Dodano: 1 czerwca 2017 Kategoria: Dla zdrowia, Motywacja, Projekt odchudzanie Tagi: , , , , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl