Zdrowe pomidory

Pomidor (Lycopersicon Mill.) – roślina z rodziny psiankowatych wywodząca się z Ameryki Południowej – był początkowo traktowany w tamtych rejonach z dużą ostrożnością, a nawet zaliczany do gatunków trujących. Jednak wraz z upływem czasu wszystko uległo zmianie. Pomidor zyskał popularność na całym świecie i obecnie stanowi jedno z najbardziej cenionych warzyw zarówno wśród konsumentów, jak i naukowców.

Zalicza się go do grupy żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz dostarczania podstawowych składników odżywczych, zapewnia organizmowi dodatkowe korzyści zdrowotne.

Z badań wynika, że pomidor, dzięki zawartości kwasu liponowego (ALA), wpływa na poprawę metabolizmu, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych i chroni przed występowaniem retinopatii cukrzycowej.
Pomidor to skarbnica przeciwutleniaczy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje likopen, będący karotenoidem, ale nieco odmiennym od pozostałych.
Dzięki jego podaży, zredukujemy ryzyko wystąpienia patologii w naczyniach krwionośnych, których skutkiem mogą być takie groźne stany, jak zawał serca czy udar mózgu. Ma też właściwości neuroprotekcyjne, czyli chroni komórki nerwowe.
Za jego przyczyną, naczynia krwionośne są chronione przed miażdżycą, a także zostają „uszczelnione”. Likopen może także zminimalizować zagrożenie nowotworem bądź spowolnić proces nowotworzenia. Prawdopodobnie dzieje się tak na skutek odbudowy połączeń międzykomórkowych, które uległy autodestrukcji z powodu jakiegoś zaburzenia (którym w tym przypadku jest nowotwór). Co jest istotne, likopen najlepiej wchłania się w obecności tłuszczów, dlatego też można je przyprawić np. oliwą z oliwek. Więcej lepiej przyswajalnego likopenu zawierają przetwory pomidorowe z dodatkiem tłuszczu (oleju, oliwy z oliwek), np. ketchup, koncentrat, przecier.

Dodano: 11 czerwca 2015 Kategoria: Przepisy Tagi: , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl