Zrób sobie automasaż i pozbądź się bolesnego napięcia w mięśniach!

Chciałbyś rozluźnić swoje napięte mięśnie, ale nie chcesz wydawać na masaż fortuny? Spróbuj masażu powięziowo-mięśniowego z rollerem piankowym! Brzmi skomplikowanie? Spokojnie zaraz przekonasz się, że to banalnie proste. Zwiększysz elastyczność swoich mięśni i zakres ruchu w stawach.

 

Popularny, bo skuteczny!

 

To właśnie masaż powięziowo-mięśniowy. W dzisiejszych czasach cieszy się co raz większą popularnością, nie tylko wśród osób aktywnych fizycznie, jako uzupełnienie treningu, ale również jako pomoc w dolegliwościach pleców, nóg czy też ramion.

Dzieje się tak ponieważ masaż tego typu wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz na lepszy przepływ krwi.  Zmniejsza również napięcie i gęstość mięśni, co przekłada się na efektywniejsze rozciąganie tkanek.  Ale od początku! Co to takiego? Jak to wygląda? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

 

Rozluźnianie przez masowanie

 

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe to technika automasażu, gdzie stosujemy urządzenie takie jak roller piankowy, którym uciskamy napięte mięśnie by w efekcie doprowadzić do ich rozluźnienia.

Powięzie to twarde paski z tkanki łącznej dzięki którym mięśnie przyczepione są do kości. Znajdujące się w nich receptory sensoryczne, zwane organami ścięgnistymi Golgiego wyczuwają napięcie w mięśniach. Przy wykryciu przez receptory nadmiernego napięcia lub stymulacji (np. właśnie zewnętrznej rollerem) wysłany zostaje sygnał do rozluźnienia, uwalniając mięsień od napięcia.

Organy ścięgniste Golgiego potrzebują około 30 minut stymulacji, by spowodować rozluźnienie mięśnia. Dlatego powinieneś rolować każdy mięsień minimalnie przez 30 minut, by masaż mięśniowo-powięziowy zaczął działać. Jeśli jednak dany mięsień jest dość mocno napięty, roluj go przez 1 do 2 minut, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą techniką.

Systematyczne stosowanie rozdziela sąsiadujące tkanki (tkanka bliznowata) w poszczególnych mięśniach i pomiędzy nimi, co zwiększa jakość ruchu i redukuje ból.

 

Dla wszystkich!

 

Masaż powięziowo-mięśniowy przyniesie korzyści każdemu! Rozluźnianie jest bardzo wszechstronnym i efektywnym ćwiczeniem a tego typu technika całkowicie bezpieczna.

To proste: jeśli tylko chcesz mieć zwiększoną elastyczność i zakres ruchów, zmniejszyć ból mięśni i ich napięcie i pozbyć się bólu możesz osiągać ogromne korzyści z rozluźniania mięśniowo-powięziowego.

U osób mających problemy z krążeniem, fibromalgię lub inne poważne schorzenia warto najpierw zasięgnąć porady lekarza.

 

Kwestia rollera

 

Dobrej jakości rollery piankowe wykonane są z bardzo zwartej pianki, co daje im oporność. Na rynku możesz je znaleźć w różnych rozmiarach i fakturach, od podstawowych tańszych, do wymyślnych i droższych.

Masaż mięśniowo-powięziowe jest tani, prosty i choć nie zastąpi wykwalifikowanego terapeuty stanowi świetną alternatywę dla drogich masaży. To coś w rodzaju głębokiego masażu tkanek za pomocą jedynie rollera piankowego oraz ciężaru własnego ciała.

 

Po prostu roluj

 

Umieść roller na podłodze i połóż się na nim, tak by znalazł się pod mięśniami, które chcesz rozluźnić. Powoli turlaj go w tą i z powrotem wzdłuż napiętego mięśnia, by poczuć jak uwalnia się napięcie. Dochodzi do tego zwykle w czasie od 30 sekund do kilku minut w przypadku bardzo napiętych mięśni.
NIE roluj miejsc, w których ostatnio odniosłeś kontuzję. Pozwól, by uraz się zagoił zanim będziesz ćwiczył dane miejsce.
NIE roluj w miejscach kościstych ani na stawach. Trzymaj się delikatnych miejsc w mięśniach. Inaczej możesz posiniaczyć tkanki lub wykręcić stawy.

 

 2015-01-21_140331

Spróbuj sam

 

Spróbuj kilka naszych propozycji

 

  1. Masaż przedniej strony uda

Umieść roller na udzie, poniżej biodra. Łokcie ustaw na podłodze tak aby przedramię i ramię tworzyły kąt prosty. Roluj całą długość od biodra do górnej krawędzi kolana, szukając miejsc bolesnych. Jeśli znajdziesz takie punkty to na nich skup się podczas masażu.

  1. Masaż łydki

Łydkę roluj od kostki do dolnej części kolana, zatrzymując ruch tuż przed stawem kolanowym. Tak samo jak wcześniej skup się na miejscach bolesnych.

  1. Masaż tylnej części uda.

Powtórz ruch rolując od górnej części kolana do pośladka

  1. Masaż pośladka.

Skup się na pośladku, na którym spoczywa ciężar ciała. Ruch jest krótki, ale należy pamiętać o wyprostowanych plecach.

  1. Masaż mięśnia najszerszego grzbietu.

Ustaw tułów idealnie bokiem do podłogi. Ruch rolowania zacznij od dołu pachowego i kontynuujemy przez 20-30 centymetrów. Ważne jest, aby nie podpierać się łokciem wyprostowanej ręki.

  1. Masaż mięsni w okolicach odcinka piersiowego kręgosłupa.

Roluj od dolnej części szyi do linii dolnych żeber.

Dla początkujących czas trwania masażu każdej partii powinien wynosić około 2-3 minuty. Ćwiczenia asymetryczne wykonujemy na obie strony. 

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe połącz z rozciąganiem, które poznałeś w poprzednich artykułach, by przyspieszyć swoje postępy. Tak jak w przypadku każdego programu potrzeba trochę czasu zanim będziesz mógł doświadczyć pełnych korzyści płynących z rozluźniania mięśniowo-powięziowego, więc daj mu szansę i nie rezygnuj z niego zbyt łatwo!

Dodano: 21 października 2014 Kategoria: Rehabilitacja Tagi: Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl