Kwas foliowy nie tylko dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy powinien być witaminą wszystkich kobiet, które rozpoczęły współżycie. Nie tylko kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy z myślą o prawidłowym rozwoju płodu. Na 3-4 miesiące przed ciążą warto zacząć suplementację kwasu foliowego. Czy zatem warto przyjmować kwas foliowy, nie będąc w ciąży?

Okazuje się, że kwas foliowy niezbędny jest również w diecie każdego dorosłego człowieka. Odgrywa on bowiem rolę ochronną przeciw powstawaniu nowotworów m.in.: jelita grubego. Nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi w jaki dokładnie sposób oddziałuje on na geny, komórki organizmu. Trudno więc wytłumaczyć powiązanie zwiększenia spożycia kwasu foliowego jako elementu w profilaktyce tego rodzaju nowotworów. Na tę chwilę są podstawy by sądzić, że zwiększanie jego występowania w diecie może być pomocne w walce z rakiem.

Niedobory kwasu foliowego najczęściej przytrafiają się kobietom w ciąży, osobom starszym oraz dzieciom – szczególnie tym nadpobudliwym. Do odczuwalnych objawów niedoborów zalicza się m. in. przemęczenie, problemy z koncentracją, pamięcią, bezsenność i nadpobudliwość, zaburzenia trawienne, stany zapalne w obrębie jamy ustnej, a także zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży. Do niekoniecznie widocznych – zatrzymanie odbudowy komórek w organizmie i małą ilość czerwonych ciałek we krwi.

 

Dodano: 2 marca 2015 Kategoria: Dla zdrowia Tagi: , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl