Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to problem powszechny. Chorobie sprzyja niezdrowy tryb życia, złe odżywianie się, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, zbyt duży stres. Szczególnie zagrożeni są ludzie z nadwagą.
Do niedawna na nadciśnienie cierpiały głównie osoby w podeszłym wieku. Jednak obecnie choroba dotyka coraz młodszych. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że średnio co piąty Amerykanin w wieku 25-32 lata ma zbyt wysokie ciśnienie krwi. Najprawdopodobniej w Europie problem jest równie powszechny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Tymczasem nieleczone nadciśnienie jest bardzo groźne. Prowadzić może do zaburzeń pracy serca, uszkodzenia nerek, udaru mózgu.
Nadciśnienie zazwyczaj bywa chorobą przewlekłą. Nie da się jej po prostu pozbyć, wyleczyć. Możliwe jest jedynie jej zaleczenie. Aby to jednak nastąpiło, konieczna jest zmiana trybu życia u chorego.
Jednym z najważniejszych elementów terapii jest walka z nadwagą. Co ważniejsze – każde zrzucenie wagi o 10 kilogramów to redukcja ciśnienia skurczowego od 5 do 20 mm Hg.
Co ważniejsze odpowiednia dieta i spadek masy ciała może zastąpić farmakoterapię. Wystarczy schudnąć, a możliwe okaże się zmniejszenie dawki niezbędnych leków, a nawet ich całkowite wyeliminowanie!
Codzienna, nawet umiarkowana aktywność fizyczna bardzo skutecznie wpływa na kondycję układu krążenia. Zwiększa wydolność serca oraz obniża ciśnienie, a ponadto pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i wpływa korzystnie na metabolizm lipidów, ponadto przeciwdziała cukrzycy, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko chorób serca.

Dodano: 1 czerwca 2015 Kategoria: Dla zdrowia Tagi: , , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl