Dlaczego się ruszamy?!
Organizm ludzki jest składową elementów, które są ze sobą powiązane i współdziałają. Warunkiem jego funkcjonowania są następujące układy:
- Układ krążenie- serce plus naczynia krwionośne i chłonne
- Układ nerwowy- mózg, rdzeń kręgowy i nerwy
- Układ narządów ruchu – układ mięśniowy, kostny i kostno-stawowy
- Układ dokrewny- gruczoły wewnątrzwydzielnicze
- Układ trawienny
- Układ oddechowy- płuca plus drogi oddechowe
- Układ moczowo- płciowy
- Narządy zmysłów- odbierają bodźce z otoczenia
Dzięki układowi narządów ruchu możemy wykonywać wiele czynności, które sprawiają nam przyjemność i dają satysfakcje. Zaczynając od prostych czynności życiowych, pracy, kończąc na aktywności fizycznej.
Układ kostny dorosłej osoby składa się z około 206 kości, gdzie u czternastolatka może mieć ich aż 356, ponieważ niektóre kości zrastają się wraz z wiekiem. Najmniejszą kością w naszym organizmie jest strzemiączko, znajdujące się w uchu a największą, najdłuższą jest kość udowa. Sama czaszka składa się z około 30 kości, które chronią narządy zmysłu i mózg. Na szczególną uwagę zasługuje nasz kręgosłup, który składa z 33-34 kręgów oraz dzięki swoim fizjologicznym krzywizną warunkuje nasz ruch i daje amortyzacje.
Układ mięśniowy jest czynną częścią aparatu ruchu. Wyróżniamy kilka typów mięśni. Najciekawszym i warunkującym nasze życie jest mięsień sercowy, którego praca nie jest zależna od naszej woli. Liczba mięśni w organizmie ludzkim jest trudna do określenia, ale jest ich około 400. Mięśnie stanowią przeciętnie 40% masy ciała. Układ mięśniowy utworzony jest przez wszystkie mięśnie w naszym organizmie, które dzięki możliwości kurczenia się umożliwiają ruch całego ciała lub jego części. Mięsień zawsze przytwierdzony jest do kości, a jego skurcz powoduje jej ruch w stosunku do drugiej. Na uwagę zasługują również stawy, które są ruchomym połączeniem między kośćmi, dopasowując je do siebie anatomicznie. Układ ruchu zasługuje na szczególną uwagę ponieważ bez niego nasza egzystencja nie byłaby możliwa. Należy o niego odpowiednio dbać. Najlepszym jego lekarstwem jest ruch. Wzmacnia mięśnie, które dają ochronę kością oraz zapobiega zastaniu się stawów. Aktywność fizyczna może być dowolna, byle regularna. Najlepszy dla kości i stawów jest aqua aerobik ponieważ odciąża i wzmacnia mięśnie, zapewniając właściwe funkcjonowanie każdego z elementów. Ruch jest podstawą dobrego samopoczucia zarówno psychicznego jak i fizycznego.
Dodano: 20 marca 2015 Kategoria: Rehabilitacja Tagi: , ruch, układ kostny, układ oddechowy, zdrowie 1 Komentarz
bardzo dobry tekst