Uważne jedzenie czy warto?

W ramach nawyków kwietniowych dotyczących mojego zdrowego stylu życia postanowiłam

  • prowadzić regularnie dziennik jedzenia
  • jeść co 3 godziny
  • oraz jeść świadomie, na siedząco skupiając się tylko na jedzeniu.

Nie myślałam, że spokojne jedzenie na siedząco jest aż tak skomplikowane, a jednak mam z tym duży problem. Zwykle jem szybko i bardzo często na stojąco. Do tej pory również w trakcie jedzenia czytałam lub oglądałam film na you tubie, żeby nie marnować czasu. Być może Ty również masz z tym problem, zdarza Ci się jeść w biegu lub podjadać coś w między czasie. Dlatego dziś postanowiłam poćwiczyc uważne jedzenie.

Co to jest uważne jedzenie?

To umiejętność bycia ze sobą tu i teraz. Obserwacja  sygnałów wysyłanych przez nasze ciało i umysł podczas jedzenia, a następnie wyciąganie wniosków po obserwacjach.

Dlaczego warto jeść uważnie?

Być może wydaje Wam się to śmieszne, aby w tak zabieganym świecie skupiać się na spokojnym i świadomym jedzeniu.  Jednak badania naukowe pokazują że stosowanie technik uważności podczas spożywania posiłków pozytywnie wpływa na wiele naszych problemów i dolegliwości:

  • pozwala podejmować lepsze wybory żywieniowe
  • pomaga kontrolować ilość spożywanego jedzenia
  • sprzyja redukcji masy ciała
  • pomaga układowi pokarmowemu  prawidłowo trawić posiłki
  • zapobiega bólom brzucha, niestrawnościom i zaparciom
  • dostrzegać kolory, smak i aromat żywności
  • redukuje stres

Jak jeść uważnie?

Przede wszystkim gdy jemy to nie robimy nic innego, to znaczy:

  • nie oglądamy telewizji
  • nie przeglądamy czegoś w komórce
  • nie słuchamy muzyki z radia, YouTube lub czegokolwiek innego
  • nie wolno też czytać magazynów i książek

Jesteś tylko ty i twoje jedzenie.

Poniżej krótkie ćwiczenie. Polecam zrobić trwa dokładnie 3,5 minuty, które pozwoli w świecie pełnym zgiełku i pośpiechu  poczuć prawdziwy smak jedzenia.

Jedzenie jednego orzeszka

1.Weź do ręki jeden orzeszek. Połóż go na dłoni , potrzymaj i przyjrzyj mu się uważnie. Wyobraź sobie, że widzisz go po raz pierwszy i nigdy wcześniej nie trzymałaś go w dłoni.

2.Przyjrzyj się jak wygląda Twój orzeszek.  Nie śpiesz się, masz czas. Zwróć uwagę jaka jest jego barwa, zauważ jego niepowtarzalne cechy. Przyjrzyj się czy jego kształt jest symetryczny czy nie. Czy jego skórka jest jednakowej grubości. Jaka jest jej barwa na całej jego powierzchni.

3. Teraz dotknij swojego orzeszka i poczuj jego fakturę. Zamknij oczy i postaraj się określić uczucia jakie się pojawiają.

4.Przybliż orzeszek do nosa i powąchaj go. Sprawdzić jakie czujesz aromaty. Zauważ co dzieje się w tym momencie w twoich ustach i żołądku.

5.Następnie powoli włóż orzeszek do ust. Na razie nie gryź go. Jeszcze obserwuj jakie doznania pojawiły się w ustach. Teraz poznaj go przy użyciu języka. Zwróć uwagę jaką rolę pełni w procesie przeżuwania.

6.Przygotuj się do pogryzienia orzeszka. Zauważ, gdzie musi znajdować   i w jakim  położeniu, żebyś mógł przegryźć go się zębami. Następnie świadomie ugryź go raz lub dwa razy zwracając uwagę na swoje doznania.  Poczuj jak dopływają do Ciebie różnego rodzaju smaki.  Gryź wolno, bez pośpiechu.  Na razie nie połykaj go.  Zwróć uwagę jak zmienia się jego struktura i konsystencja oraz smak.

7.Czy pojawiła się już chęć przełknięcia orzeszka ? Jeżeli tak to zrób tak, a jeżeli nie to przeżuwaj go dalej, aż poczujesz że masz ochotę go połknąć.  Bądź świadomy momentu, kiedy nie czujesz już żadnych resztek orzeszka w ustach.

8.Po przełknięciu zauważ jak to co zostało z Twojego orzeszka przesuwa się do żołądka. Zauważ jak czujesz się po wykonaniu tego ćwiczenia. Jaki był smak orzeszka czy zmieniał się w trakcie procesu gryzienia? Czy całkowicie się rozpuścił ? W którym momencie zdecydowała się go przełknąć?

Życzę spokojnych i uważnych Świąt Wielkanocnych, mokrego Dyngusa 🙂

P.S Smakujcie swoje potrawy przy Wielkanocnym stole.

Kasia

Dodano: 13 kwietnia 2017 Kategoria: Dla zdrowia, Motywacja, Projekt odchudzanie Tagi: , , Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

UE Innowacyjna Gospodarka
UE

DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

© 2014 wpogonizazdrowiem.pl

Tworzenie stron www Veden.pl